2018 Yılı Dış Kaynaktan Astsubay Alım Başvuru Kılavuzu

15
382

Milli Savunma Bakanlığı sitesi üzerinden yapılan paylaşım ile birlikte 2018 yılı içerisinde yapılacak olan Dış Kaynaktan Astsubay Alım Başvuru Kılavuzu yayınlandı.. Adayları için sabırsızlıkla beklediği formların yayınlaması ile heyecan başladı..

Her sene yaptığı alımlarda olduğu gibi bu senede MSB alımlar ile ilgili duyuruyu yaptı. Şubat ayı gibi alımlara başlayacağı ve aday adaylarını okullara sevklerini site üzerinden açıkladı. Bu sene 30 ağustosuna Astsubay Çavuş olarak aday adaylarını mezun edecek.

Standartlar Neledir? Boy, Kilo Oranı Ne Olmalı?

Tüm devlet kurumlarında olduğu gibi TSK bünyesine alınacak olan personellerinde belirli bir standartlara sahip olması gerekmektedir. Bu standartlar doğrultusunda mülakatlara veya sınavlara girmeye hak kazanacak olan adayların, standartları öğrenebilmesi adına her sene bu belge yayınlanmaktadır.

Standartların net bir şekilde belirtildiği bu kılavuzda boy, kilo, yaş, mezuniyet veya mezun olunacak okulların hangi bölümleri gibi adayın mutlaka sahip olması gereken özellikler haricinde fiziki değerlendirme yani spor mülakatında yapılan spor branşlarına kadar tüm bilgiler yer almaktadır.

Gerek kurum gerek ise site olarak uyarımızdan en önemlisi aşağıda bulunan linkte bulunan Dış Kaynaktan Astsubay Alım Başvuru Kılavuzu incelerken kendi okuduğunuz bölüme çok dikkat edin. Örneğin, Çocuk Gelişimi bölümünün TSK’da bir karşılığı olmadığı için başvuru yapsanız dahi sonuç açıklandığında başvurulara katılamıyorsunuz. Ret aldığınız açıkça sorgulama sayfasında görülmektedir.

Boy konusunda, standartlara belirtilen durumların altında veya üstünde bir boy ile katıldığınızda ön sağlık olarak belirtilen aşamada boyunuz ölçülecek ve boyunuzun standartlara uymadığına dair sizlere evrak verilerek, adaylığınızı iptal edilecektir. Lütfen standart koşullarını tam ve eksiksiz olarak yerine getiriniz. Ayrıca sınav yerlerini ve tarihlerini not edip, hatırlatmalar koyarak kendinizi belirli bir düzene almalısınız. Aksi taktirde hayal ettiğiniz alımları bir sene ertelemiş veya yaştan dolayı kaybetmiş olabilirsiniz.

2018 Yılı Dış Kaynak Başvuru Kılavuzu Belgesi için buraya tıklayın.

(Bu belge tamamen Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak bulunan Personel Temin kısmından alınmış olup, herhangi bir şekilde üzerinde oynama veya eksi bir belgeyi yeniden oluşturma gibi sonradan eklemeler bulunmamaktadır. Belirli bir zamandan sonra evrakların kaybolması durumundan dolayı kendi sistemlerimize yükleyerek hizmetimize sunduğumuz belgedir. )

2018 Yılı Dış Kaynaktan Assubay Alımı Genel Bilgiler sayfasına göz atabilirsiniz.

2018 Yılı Taban Puanlarına göz atmak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

2019 Yılı Dış Kaynaktan Astsubay Alımı Genel Bilgiler sayfasına göz atmak için tıklayınız.

15 YORUMLAR

 1. Facebook grup ile geldim. Bende bu sene deneyeceğim ve göz dalgınlığıyla milli savunma bakanlığı personel temin sitesinde bulamamıştım. Google drive yüklemişsiniz sanırım sorun olmaz ve silinmez. teşekkürler.

 2. Merhabalar, hizmetleriniz için çok teşekkür ederiz. Başvuru kılavuzunu indirim çıktı aldım herhangi bir eksiğim olmasın diye.
  Diğer arkadaşlarda bazı durumlarda kılavuz kayboluyor ve bu sene kazanamazsak seneye de en azından elimizde bir kaynak olarak kalıyor.
  Mutlaka saklayın.

 3. Bende başvurumu yaptırdım. Ancak bulunduğum bölümden dolayı red yedim. Bölümünüz uygun değil ise yine de bir şans diyerek kayıt yaptırmayın sistem yine de bizi görüp otomatik red işlemi veriyor.

 4. Geçen sene ön lisans bilgisayardan mezun oldum. Hangi sınıf bize çıkacak merak ediyorum? Tercihlerim harici çıkar mı? Teşekkürler.

 5. Öncelikle herkese merhaba, sivil üniversitede mekatronik okudum. Astsubaylığa girersem hangi bölümlerde okuyabiliyorum. Bildiğim kadarıyla mekatronik olduğu için kara havacılık okuyabiliyormuşum. Yani helikopter teknisyeni astsubay olabiliyormuşum bu doğru mudur? Başka hangi sınıflara adaylığım çıkabilir?

 6. Site üzerindeki bilgiler için çok teşekkür ederim. Siteniz ile beraber hazırlanıyorum.
  Spor yapmayı ihmal etmiyorum. Astsubay alımı için spor yaparken önce yürüyerek sonra koşarak başladım.
  Çünkü uzun zamandır spor yapmıyorum ve hamlamam dolayısıyla vücudu alıştırarak spor yapıyorum.

 7. Öncelikle herkese selamlar. Astsubaylığı kazanmış biri olarak şunu söyleyebilirim. Mutlaka spor yapın.
  Alımlar için spor şart. Spordan geçtiğiniz geri kalan sözlü mülakat.
  Sözlü mülakatta da doğru olun ve gerçekci olun. Kimin ne söylediğini boş verin.

  Sizlere olumsuz konuşan olsa da olmasa da siz kimseyi takmadan doğrudan mülakata gidin.
  Bu güzel mesleği yapmak istiyorsanız peşinden koşun.

 8. Merhaba arkadaşlar. Astsubay alımlarına katılmış biri olarak söylüyorum. Öncelikle umudunuz sakın kaybetmeyin. Kendinizi kazanamam o kadar kişi var önümde diye demoralize etmeyin. Çünkü gerçekten böyle yapınca durduk yere motivasyonunuz düşüyor ve mutsuz oluyorsunuz. Alımlar için başvuru kılavuzunu mutlaka bol bol okuyun çünkü eksik bilgiler için önlem almış oluyorsunuz. İnternet sitelerinde çok fazla yanlış kaynak var. Bu yüzden yanlış işler yapabiliyor veya yanlış düşünerek tamamen her şeyi mahvedebiliyorsunuz. Bu site de verilen bilgiler tamamen doğru. Yorum yazarsanız sizlere yardımcı olabilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Buraya isminizi giriniz.