2018 Yılı Dış Kaynaktan Astsubay Alım Genel Bilgiler

1
252

Ekim 2018 ayında yapılan dış kaynaktan astsubay alım sonuçları açıklandı. Açıklama sonrası mülakatlara hak kazanan adaylar için büyük bir heyecan başladı. Mülakatlar ile ilgili kısa bir süre önce belgeleri de yayınlayan Milli Savunma Bakanlığı aday adayları için randevuları da verdi.

06 Şubat – 28 Mart 2019 tarihleri arasında başlayıp, bitirilecek olan mülakatlar ile ilgili bilgileri sitesinden yayınlayan MSB’den aldığımız bilgileri sizler için derleyerek, açık bir şekilde anlatmak istedik.

Öncelikle mülakatları hak kazanıp, sizlere yukarı belirtilen tarihler arasında randevu verildiyse öncelikle bu tarihi not ederek o güne kendi planlamalarınızı yapın. Mülakatlara uzun bir süre olduğu için mutlaka o güne göre hazırlığınızı yapın ve o gün verilen adreste olun.

Dış Kaynaktan Astsubay Alımı Nerede Yapılacak?

MSB’nin açıkladığı belgelerde mülakatın yapılacağı yer sabit olarak belirlenmiş. Diğer alımlarda farklı ilçelerdeki askeri birlikler gösterilirken bu alımlarda ise adres tek olarak gösterilmiş.

2019 Yılı Dış Kaynaktan Astsubay alımları Ankara ili Mamak ilçesinde bulunan MEBS Okulu ve Eğitim Merkezin Komutanlığında yapılacaktır. O tarihte yapılacak olan mülakatlar sabah 08.00’da başlayacaktır.

Bando alımlarına katılan kişiler öncelikle 06 Şubat 2019 tarihinde sınav yapılacak kazanırlarsa 07 Şubat 2019 tarihinde çağrılacaktır.

Seçim Aşamaları Nasıl Olacak?

Her kurumda olduğu gibi MSB Astsubay Alımlarında da belirli bir standart bulunmaktadır. Bu standartlara göre planlamalar yapılır ve kontrollü bir şekilde başvuru ve alımlar yapılır.

Birinci Gün yapılacak olan faaliyetler;
1- Evrakların Kontrolü
2- Fiziki Değerlendirme
3- Kişilik Değerlendirme Testi (Tüm Adaylar için)
4- Üç Boyutlu Görüş Testi (Harita Teknisyeni sınıfı için)

İkinci Gün yapılacak olan faaliyetler;
Yüzme Sınavı (Deniz Piyade ve Hava Piyade sınıfları için)

Üçüncü Gün yapılacak olan faaliyetler
Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Sınavı (Bando sınıfı için)

Fiziki Değerlendirme (Spor Testi)

Yayınlanan evrakta belirlenen standartlara göre spor mülakatına girecek olan adayların yanlarında mutlaka bir çanta içerisinde spor ayakkabı, spor için kullanılacak eşofman ve atleti olması gerekmektedir.

Yüzme testine girecek olan adaylar, yüzme sınavına MSÜ Kara Harp Okulu (Ankara içi) içerisinde gireceklerdir. Adayların sınav için yanlarında mayo, havlu, terlik getirmeleri gerekmektedir.

Müzik sınavına girecek olan adaylar, Hava Kuvvetleri Bando ve Merasim Komutanlığı (Ankara içi) bölgesinde bulunarak. Sınavına burada girecekler.

Fiziki Değerlendirme Sınavları Başarılı ile biterse..

Fiziki değerlendirme sınavları başarılı olarak biten adaylara, mülakat sınavı için ayrıca bir tarih verilerek. MEBS Okulu Komutanlığına yeniden gelmesi ve burada mülakat sınavına girmesi istenecektir.

Adaylar, mülakat sınavları için mutlaka yanında getirilmesi gereken belgelerin aslı ve fotokopilerini yanlarında getirmeli, E-Devlet şifrelerini de yanlarında bulundurmalıdırlar. Aksi taktirde evrakların getirilmesi istenecek eğer yok ise başvuruları geçersiz sayılacaktır.

2018 Dış Kaynaktan Astsubay Alımı Başvuru Belgesi’ne buradan gözatabilirsiniz.

Getirdiğiniz her belgenin aslı ve fotokopisini getirmelisiniz. Başvuru anında alınacak olan asıl belgeleriniz sonrasında mağduriyet yaşamamanız açısından mutlaka fotokopileri yanınızda bulundurunuz.

Cep Telefonu ile sınav merkezine giriş yapılamayacaktır. Bu sebeple nizamiye girişinde telefonlarınız alınacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Buraya isminizi giriniz.