2019 Yılı Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı Başvuruları

5
1929

Harp okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okullarına, Liseden geçiş yapmak isteyen adaylar için 2019 Yılı Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı Başvuruları başladı. Astsubay Meslek Yüksek Okulu alımları olarak da geçen bu alımlarda son gün 27 Şubat 2019.

15 Temmuz süreciyle beraber kurulan Milli Savunma Üniversitesi, aday belirleme sürecini sonunda başlattı! ÖSYM sistemi ile yapılacak olan sistem için başvurular devam ediyor.

Daha önce Astsubay Alımı ve Subay alımı olarak duyurulan alımlar artık tek bir başlık altında toplandı. Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı olarak tek çatı altında sunulan bu sistem ile puan durumuna göre subay ve astsubaylık mülakatlarına katılabileceksiniz.

2019 Yılı Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı

Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı Nasıl Olacak? Nasıl Devam Edecek?

16 Ocak 2019 ile 27 Şubat 2019 tarihleri arasından ÖSYM sistemi olan ais.osym.gov.tr adresinden bu senenin askeri öğrenci belirleme sınavı kısmı seçilerek başvuru yapılacak.

Hemen ardından çıkacak olan başvuru ücretini ilgili bankaya yatırılarak. Başvuru için resmi başvuru yapılmış olacak. Yani MSB sistemlerine aday adayı olarak notunuz alınmış olacak.

07 Nisan 2019 saat 10:15’te “Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı”na giriş yapılacak. Bu sınav tek bir ilde değil 81 ilde açılacak sınav salonlarında yapılacak. 135 dakika sürecek bu sınav sizin Subay, Astsubay seçiminde belirleyici olacak.

Yapılan sınav sonuçları açıklanmasından hemen sonra 29 Nisan – 17 Mayıs 2019 tarihinde adaylar Harp Okulu ve/veya Astsubay Meslek Yüksek Okulu için tercih yapacaklar. Açıklanan puan ile beraber Harp okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okulu ikisine de başvuru yapılabilir.

15 Haziran 2019 tarihinde ise YKS-2019-TYT sınavına girilecek. Buradan alınan puan ise Astsubay Meslek Yüksek Okulunda adayların sıralamaları belli olacak. Sadece Astsubay Meslek Yüksek Okuluna girmek isteyen adaylar YKS-2019-TYT sınavına girmeleri yeterli olacak. Harp Okulu isteyen adaylar, YKS-2019-AYT sınavına katılmaları zorunludur.

2019 Yılı Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı 24 Haziran – 24 Temmuz 2019 tarihlerinde ise Kara Harp Okulu Komutanlığı (Ankara) da icra edilecek olan 2nci Seçim Aşamaları ise 13 Haziran 2019 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı, Personel Temin bölümünde yer alan randevu saatine göre yapılacaktır.

2nci seçim aşamalarına gelindiğinde (spor ve sözlü mülakat) mutlaka yanınızda bulundurulması gereken evrakları tamamlayıp gelinmelidir. Aksi taktirde adaylık durumu geçersiz sayılabilir.

Ön sağlık ve hastane aşamalarına geçilerek burada yaşanacak olumsuzluklara karşın itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

Son olarak kişilik testine katılacaksınız. Bu kısımda puan türüne göre elenme olmayıp, tüm puanlarınızın yanına eklenecek bir puandır.

Mutlaka okuyun: Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması ile ilgili bilgi edilebilirsiniz.

Soru ve Sorunlarınız için:

Astsubay alımı için aklınıza takılan soru ve sorunlarınızı yorum kısmında bulunan form üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz. Sorularınızı kısa bir süre içerisinde yanıtlayacağız.

5 YORUMLAR

    • Merhabalar,
      Kadın Astsubay alımı her sene düzenli olarak Kara Kuvvetleri ve Jandarma ASEM kapsamında yapılmaktadır.
      KPSS taban puanı 60 olarak belirlenmiştir. 60 ve üst alan adaylar, mülakatlara girmeye hak kazanmaktadır.

  1. Merhabalar, bu sene mezun olacak. Liseliyim. Elektrik-Elektronik okuyorum. Başvurularımı yapıp parayı ödedim. İnşallah sorunsuz bir şekilde astsubay olma hayallerime kavuşacağım. Tüm arkadaşlara buradan başarılar diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Buraya isminizi giriniz.