2019 Yılı Astsubay Alımı Başvuruları Başladı Mı?

0
294

Türk Silahlı Kuvvetleri, her yıl düzenli olarak Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarına askeri personel alımı yapar. Subay, Astsubay, Uzman Çavuş, Sözleşmeli Er gibi ihtiyaç duyduğu kadroları doldurmak adına her birimine personel temin etmektedir. Her sene olduğu gibi 2019 yılı içerisinde de astsubay alımı yapacak olacak TSK, alımlar için çalışmalara başladı.

TSK bünyesinde en çok personele ihtiyaç duyulan Kuvvet, Kara Kuvvetleridir. Bu sebeple sayı anlamında en çok alımı yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığının hemen ardından 15 temmuz sürecinden sonra ciddi anlamda kadro sıkıntısı çeken Hava Kuvvetleri’de bu alımda ciddi rakamlarda alım yapacağı söylentiler arasında.

15 Temmuz sürecinden hemen sonra Kuvvet Komutanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığına yapılan düzenlemeler ile yeni bir oluşum kurularak, Milli Savunma Bakanlığı altına resmen geçen Genelkurmay Başkanlığı altına da Kuvvet Komutanlıkları eklendi. MSB’nin çatısı altında buluşmasıyla beraber de alımlar tamamen MSB’nin seçtiği heyete göre belirlenmeye başladı.

MSB’de kendi içerisinde yeniden yapılanarak, Kuvvet Komutanlıklarında bulunan ayrı ayrı tüm başvuruları tek bir veritabanı üzerinde toplayarak, başvuru yapacak kişilere kullanım kolaylığı ile beraber başvuruları tek bir çatı altından tüm kuvvetlere olacak şekilde tasarladı.

Kaç Çeşit Astsubay Alımı Vardır?

Astsubay Alımı Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri olarak genel manada üçe ayrılmaktadır. Bu kuvvetler kendi aralarında ihtiyaca göre içeriği farklı alımlar yaparak, bünyesinde bulundurduğu iş ve yoğunluklara uygun yetişmiş veya yetiştirilmek üzere personel alımı yapar. Bunlar ise ikiye ayrılır;

1- Astsubay Meslek Yüksek Okulunda Yetiştirilmek Üzere Alım; Liseden mezun olan öğrencilerin Astsubay Meslek Yüksek Okulunda iki yıl süre ile eğitilip, mezun edilmek kapsamıyla

2- Dış Kaynaktan Astsubay Alımı; Üniversiteyi sivil üniversitelerde okumuş öğrencilerin, Astsubay Meslek Yüksek Okulunda 6 Aylık eğitim ile Astsubay Anlayışı Kazandırma Kursu alarak, mezun edilmesi olarak ikiye ayrılır.

Astsubay Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Alımların ise tarihleri genellikle her sene aynı tarihlere denk gelmektedir. Liseden alımlar için, YKS sınavı öncesi ön başvurular alınır. Bu başvurulara öğrenci kayıt yaparak YKS sınavına girer, sınava girmesi sonrasında açıklanan puanına göre Astsubay Meslek Yüksek Okulu taban puan belirleyerek bu taban puanı ve üzerinde olan öğrencileri okula mülakat çağırır.

Dış Kaynaktan Alımlar ise farklı tarihlerde 30 Ağustosa yetiştirilmek şartıyla yapılabilir. Örneğin, Ekim 2018 ayında başvuru açarak, öğrencileri Ocak 2019’ta mülakata çağırır ve kazanan askeri öğrenci adaylarını 30 Ağustos 2019 tarihine kadar yetiştirerek mezun eder.

Hangi Kuvvet Ne Kadar Personel Alacak?

2019 Yılı Astsubay Alımları ise hali hazırda hazırlık aşamasında. Kuvvet Komutanlıklarını yıllık olarak tuttukları emekli olan, ayrılan, sağlık durumlarından emekli olan gibi personellerinin toplamı sonucunda gereksinim duyulan miktar kadar alım ihtiyacı listesini belirlemesinin ardından başvurular açılacak. Sayılarak olarak net bir rakam verilemese de Kara Kuvvetlerinin en çok personel aldığı ve her sene 1000 üzeri ASTSUBAY MYO için aldığı ve 1000 kadarda Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay aldığını düşünürsek yaklaşık 2000 kadar öğrenci alımı yapacaktır.

Geçmiş Dönemde yapılan alımlara göz atmak için;

1- 2018 Yılı Alımı Başvuru Kılavuzu
2- 2018 Yılı Alımlar Genel Bilgilendirmesi
3- 2018 Yılı Taban Puanları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Buraya isminizi giriniz.