Astsubay Alımı Spor Mülakatlarına Nasıl Hazırlanmalıyım?

0
335

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine her sene düzenli olarak askeri personel alımı yapılmaktadır. Bu alımlarda bir çok sözlü ve yazılı mülakat olmakla beraber fiziki mülakatlarda olmaktadır. Astsubay alımı spor mülakatlarına nasıl hazırlanmasınız.. işte yazımız..

Spor mülakatları her ne kadar zor gibi görünse de aslında düzenli bir egzersiz ve yapılacak antrenmanlar ile kolayca geçilebilmektedir.

Spor mülakatları daha önceki uygulamalarda farklı parkurlardan oluşmaktaydı. Örneğin, 400 metre koşu, barfiks, basketbol topu fırlatma, durarak uzun atlama gibi farklı parkurlardan oluşmaktaydı. Ancak yeni yapılan değişiklikle beraber artık tüm spor mülakatları tek bir parkur sisteminde yapılıyor. Polis spor mülakatı, jandarma spor mülakatı, TSK spor mülakatları tamamen parkur sistemine göre yapılmaktadır. Haliyle astsubay alımı spor mülakatları da parkur şeklinde yapılmaktadır.

Hiç Spor Yapmadım, Parkuru Geçebilir Miyim?

Alımlara başvurduktan sonra alım sonuçları açıklandığı spor adına hiç bir şey yapmadıysanız ve “hiç spor yapmadım, fiziki mülakatlarını geçebilir miyim?” sorusunu sorabilirsiniz. Ancak üzmeden veya kendinizi kötü yönde etkilemeden bir şeyler yapmalısınız. Çünkü spor belirli bir süre yapıldığında vücudu doğrudan etkiler ve forma sokar.

Fiziki mülakatlara girecekseniz mutlaka girmeden önce hafif hafif sporlara başlamalısınız. Öncelikle düz yürüyüşlere yaparak vücudunuzu koşuya ve forma sokmaya hazırlanarak kaslarınızın pasını silmelisiniz.

Hafif yürüyüşler yapıp, barfiks çekerek öncelikle vücudunuzu spora hazırlayın. Sonrasında düz koşulara başlayarak yoğun bir tempo olan parkuru aşmanın ilk adımını atabilirsiniz.

Koşu parkurunda neler olduğunu başvuru kılavuzundan bakarak, bu parkura yönelik çalışmalısınız. Ücretli bir şekilde yardım almak istiyorsanız spor salonlarının uygun fiyatlarla fiziki mülakatlarına giren adaylar için açtığı kurslara katılabilirsiniz.

2019 Yılı Astsubay Alımı Başvurularına buradan göz geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Buraya isminizi giriniz.