Astsubay Meslek Yüksek Okulları Nerelerdedir?

1
292

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde emir komuta zincirinin bir parçası olan, büyük ve ciddi sorumluluklara sahip olan askeri personellerdir. Okudukları okullar bakımından gerek liseden gerek dış kaynaktan gelen adayların gerekli koşulları sağlarak bu rütbeye sahip olabilirler. Peki Astsubay Meslek Yüksek Okulları nerelerdedir?

Astsubay olmak için kişi öncelikle iki türlü olan alımdan bir tanesini, kendine en uygun olanı seçmek zorundadır. Çünkü mevcut durumuna göre TSK, belirleyici kriterler koyarak kendi bünyesine en hızlı uyum sağlayacak personeli seçmek istemektedir.

Astsubay Meslek Yüksek Okulları mevcut yapılarında personeli, görev yerlerine en uygun ve en temel alt yapıcı oluşturacak şekilde dizayn edilerek, görev uygun bir şekilde eğitiminin sağlanmasını sağlamaktadır. Bu sebeple ülkemizin en uygun yerlerine yerleştirerek buralarda eğitimin alınmasını sağlamaktadır. Örneğin, Hava Kuvvetleri Astsubay MYO’su hava alanına yakın bir yere yapılmıştır.

Liseden veya Dış Kaynaktan gelerek Astsubay olmak isteyen bir aday, gerekli mülakatları kazandıktan sonra okuluna yerleşir ve bu okullarda eğitim almaya başlar. Her Kuvvete göre okulların konumları farklıdır.

Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu, en çok alım yapan okullardan biri olmakla beraber bulunduğu konum Balıkesir’dedir. Balıkesir merkezine kurulan okulda tüm eğitimler verilerek adaylar 30 Ağustos’ta mezun olur.

Hava Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu, en zor alımları yapan ve az sayıda personel alan okul ünvanını taşımakla beraber bulunduğu konum İzmir’dir. İzmir’in Gaziemir ilçesine konuşlanmıştır. 30 Ağustos’ta mezun vererek, TSK bünyesine yeni Havacı Astsubayları göndermektedir.

Deniz Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu ise ise Yalova’da bulunmaktadır. Ülkemizin en iyi denizcilerini yetiştirmektedir. 30 Ağustos’ta mezun verir.

Okullara gidişler gerek otobüsle gerek uçak ile gidilebilmektedir. Alım ve adayların mülakatları kazanarak okullara çağrılmaları dönemlerinde gerekli ve detaylı adres verilerek. Ne şekilde ve ne aracılığı ile okula ulaşılabileceğini net bir şekilde açıklamaktadır. Örneğin, Kara Astsubay MYO öğrencilerin okula çağrılması döneminde öğrencileri otogara minibüs göndererek alımlarını sağlamaktadır.

Okullar ile ilgili daha detaylı bilgi almak için alt tarafta bulunan yorum kısmından bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Tüm yorumlara dönüş yapılmaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Buraya isminizi giriniz.