Dış Kaynaktan Astsubay Alımı Ne Demektir?

2
316

Soru: Haber sitelerinde ve internette sıkça görüyoruz. Dış Kaynaktan Astsubay Alımı ilanları yayınlanıyor. Lise mezunuyum. Dış Kaynak Alımı Nedir? Lise mezunu olarak bu alımlar katılabilir miyim?

Sayfamıza en çok gelen sorulardan birini sizler için cevaplayacağız. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan kahraman askerimizin bir rütbeleri vardır. Temel Askerlik yapan er ve erbaşlar, uzman onbaşı ve çavuşlar, Astsubaylar, Subaylar ve Generaller olarak. Bugün Astsubay Alımı kapsamında Dış Kaynaktan Astsubay Alımı ne demektir? sorusunu cevaplandıracağız.

Astsubaylık mesleğine giriş iki şekilde olmaktadır.. Birincisi, liseden mezun olan bir adayın, Askeri Öğrenci Belirme sınavına katılıp aşamaları geçerek giriş yapması. İkincisi ise, sivil üniversitelerde en az iki yıl okuyup, mezun olarak Dış Kaynaktan Astsubay Alımı sınavlarına katılıp, aşamaları geçerek giriş yapmasıdır.

Liseden Mezun Olay Aday Nasıl Astsubay Olur?

Öncelikle aday okuduğu lise öğretiminin son yılında, MSB Bakanlığının açıkladığı tarihlerde MSB Bakanlığı sitesinden ön kayıt yaparak, Askeri Öğrenci Belirleme Programına katılır ve YKS sınavına girer. Bu sınavda aldığı puan ile MSB Bakanlığından açıklanacak taban puanlara göre bir sıralama yapılır ve Astsubay Meslek Yüksek Okulunda 2 yıllık ön lisans eğitimine hak kazanır. Bu 2 yıllık eğitimi başarılı ile bitirmesi halinde Astsubay Çavuş olarak mezun olur.

Dış Kaynaktan Astsubay Alımı ile Nasıl Astsubay Olunur?

Adayın sivil üniversitelerde en az iki yıl ön lisans bölümü okuyup, mezun olduğunda katılabileceği Dış Kaynaktan Astsubay Alımı ile okul bünyesinde girip 6 ay astsubaylık eğitimi kazandırma kursunu başarılı geçmesi ile Astsubay Çavuş Olarak Mezun olmasıdır.

Sonuç olarak iki şekilde yapılan olan alımları takip ederek hayallerinize sizlerde kavuşabilirsiniz. Alım ile ilgili haberler sitemizden duyurulmaktadır. Bununla beraber tüm soru ve sorunlarınızı alt kısımda bulunan yorum kısmından iletebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Buraya isminizi giriniz.