Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu

0
285

Türk Silahlı Kuvvetleri, bünyesinde ihtiyaç duyduğu kadrolara düzenli olarak personel alımı yapar. Bu alımları yaparken belirli testlerden ve araştırmalardan adayları geçirerek, kendi kadrosuna en uygun kişiyi seçmeye çalışır. Bu araştırmalardan biri de Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasıdır.

15 Temmuz Sonrası Başlayan Bir Uygulama

15 Temmuz sürecinden sonra her kurumda istenen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması belgesi, kişinin geçmişe dönük kayıtların bakılarak nasıl bir profil izlediği, devlet yapısına uygun olup olmadığının araştırılması uygulamasıdır.

TSK, Astsubay Alımı aşamasında istediği bu belgeyi, kişinin kendisinin şahsen doldurarak teslim alacak olan heyete teslim etmesini ister. Heyet tarafından alınan belge adayın dosyasına konularak ilgili güvenlik kurumlarına gönderilir. Bu belge üzerinden adayın geçmişi ve şimdiki durumu incelenerek yeniden TSK’ya rapor sunulur ve bu rapor ile adayın güvenli veya güvensiz biri olduğu bildirilir.

Memuriyetlere girişlere yapılan rutin bir kontrol olarak uzun bir süre daha devam edeceği düşünülen bu sistemde amaç tamamen sorunsuz ve bu vatana herhangi bir oluşum içerisinde zarar verecek olan personellerin alınmamasıdır.

Araştırma Neleri Kapsar?

Güvenlik Soruşturması Arşiv Araştırması Yönergesi ile hukuk çerçevesine alınan bu uygulama, geçmişe dönük olarak adayın herhangi bir terör örgütü ile ilgili bir yakınlaşması olup olmamasına, siyasi partiler ile ilgili illegal oluşumlarda herhangi bir adliyelik durum ile ifşa olup olmamasına, 1. yakın veya bu derece akrabalarda herhangi bir yüz kızartıcı suç olup olmadığına bakıp, askeri personel olup olamayacağına karar verilmektedir.

Soruşturma ve Araştırmayı Kim Yapar?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine girmek isteyen adayın, verileri Milli Savunma Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığına bildirilecek, bu bildirim sonrası ise soruşturma ve araştırma işlemlerini Milli İstihbarat Teşkilatı ile Emniyet Müdürlüğü yapacaktır.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formunu ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Formu doldururken mutlaka gerçek bilgilerinizi yazarak, olması gerektiği prensibine göre kontrol etmelisiniz. Aksi taktirde okulu kazanıp, mezun olsanız bile bu araştırmalar son bulup, raporunuz iletildiği andan okuldan çıkarılmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple bilgilerinizin doğru bir şekilde yazıp, kontrol ederek alım heyetine teslim ediniz.

Bu formu nasıl doldurulacağı ve form ile ilgili gerekli bilgilere ulaşmak ve formu daha önce dolduranlardan tecrübe almak için buradaki başlığa tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Buraya isminizi giriniz.