Kadın Astsubay Olabilir Mi? Standartları Nelerdir?

0
263

Merhabalar, 22 yaşında bir kadın olarak astsubay olmak istiyorum. Ancak kadın alımı var mı? Kadın Astsubay Alımı ne zaman gerçekleşir? Bu konuda hakkında yardımınıza ihtiyacım var.

CEVAP :

Jandarma Kadın Astsubay Adayları Yemin Töreninde
Jandarma Kadın Astsubay Adayları Yemin Töreninde

Merhabalar öncelikle, yaş konusunda herhangi bir sıkıntınız yok. Kadın Astsubay Alımları, gerek Kara Kuvvetleri Dış Kaynaktan Astsubay Alım programı ile gerekse Jandarma Genel Komutanlığı Dış Kaynaktan Astsubay Alım programı çerçevesinde her sene devam etmektedir. Sitemiz üzerinden alımları takip edebilirsiniz.

Bayan Astsubay alımı konusunda bir çok sıkıntılar yaşanmaktadır. Askerinin personel temin sisteminde kadınlar için kadrolar belirli bir bölümler dahilinde kalmaktadır. Örneğin, Maliye, İkmal, Personel gibi sınıflara geçtiğimiz yıllarda alımlar oldu. Alımlar bazı yıllarda bu sınıflar içerisinde oluyor. Örneğin bir tank sınıfına kadın alımı astsubay olarak olmuyor. İstisna olarak 2013-2014 dönemi arasında Muhabere sınıfına doğrudan Astsubay Meslek Yüksek Okulu bünyesinde kadın alımı yapıldı. Belki de Kuvvetin tarihinde ilk olmuş bir olay. Bu sebeple kadınların üniversitelerde okuduğu bölümlerin karşılığı askeriyede olmadığı için alımlar biraz daha seyrek ve belirlenenin dışında olmuyor.

Her kurum gibi TSK’de kadro ihtiyacını daha önce aynı ortamlarda sivilde geçirmiş personellerden karşılamayı birinci plan olarak düşünüyor. Örneğin, elektronik haberleşme sınıfına alacağı personeli Teknik Lise, Elektronik Haberleşme (Elektrik-Elektronik) bölümünü okumuş lise öğrencisinden veya en az iki yıllık bir ön lisans okulunda Elektronik Haberleşme okumuş ön lisans mezunlarından alım yapmayı istiyor. Bu tamamen ihtiyaç duyulan işe yönelik bir çalışmadır.

Sitemize gelen bir çok yorumda özellikle bayanlar/kadınlar için yapılan alımların kontenjanlarının çok düşük olması ve piyade sınıflarına en azından daha fazla kişinin girmesi ve bölümlerinde piyade sınıfa uygun olarak daha çok

Konuyla ilgili olarak 2018 Yılı Bayan Astsubay Alımlarının da bulunduğu başvuru kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Buraya isminizi giriniz.